Přihlášení Registrace

Cyklisté Liberecka

Bikesharing bez hranic - Tag der Umwelt in Zittau

Představte si: Vyjdete z domu, u nedalekých cyklostojanů si půjčíte kolo, dojedete na nádraží, tam jej zase zaparkujete. Sednete na vlak a necháte se dovézt až do Žitavy. Před nádražím si opět vypůjčíte kolo a uděláte si příjemnou projížďku po městě, navštívíte kamarády nebo vyřídíte pracovní schůzku. Nereálné? ...

 

Zúčastnili jsme se odborného semináře ke Dni životního prostředí, který se konal 16. října v Zittau. Hlavním tématem byla mobilita a elektromobilita v regionu. Nejvíce diskutovanou se stala myšlenka městského a případně i přeshraničního bikesharingu. Na zastávkách MHD by měly vzniknout půjčovací stanice fungující v rámci jednotného systému. V případě, uskutečnění tohoto nápadu, jsou očekávány příznivé dopady na životní prostředí, snížení automobilového provozu a tím zlepšení průjezdnosti komunikací pro vozy s vyšší prioritou. Usnadnil by se tak i pohyb obyvatel ve městech euroregionu.

Bohužel v Liberci není zatím ani možné zaparkovat si své kolo na hlavním nádraží a naprosto tristní je i zbývající cyklistická infrastruktura. Otázka realizace bikesharingu tak zůstává otevřená, stejně jako spolupráce s našimi přeshraničními sousedy.

Příště by se měl podobných akcí zúčastnit také někdo z magistrátu.

Více o Dni životního prostředí je v němčině napsáno ZDE

Aktuality o Bikesharingu v ČR naleznete na stránkách prahounakele.cz

Za CL se zúčastnili M.Matoušek a M. Těšina

 

Přílohy: