Přihlášení Registrace

Cyklisté Liberecka

Do práce na kole 2013

Po úspěchu v předešlém roce se Liberec opět zapojil do kampaně Do práce na kole, která má za cíl podpořit trvale udržitelný a k prostředí šetrný způsob dopravy. Letos se kampaň rozšířila také o sousedící Jablonec nad Nisou, neboť tato města jsou velice úzce spojena a značná část obyvatel pravidelně dojíždí do zaměstnání právě mezi nimi.

Ročník 2013 probíhal pod lehce provokativním heslem ŠLAPU ... videoklip ke kampani

Cyklojízdou to celé začalo…

cyklojízda

Letos to celé začalo už 24. dubna cyklojízdou a předcházející dopolední konferencí o cyklistické dopravě v budově krajského úřadu. Do Liberce se tím pádem sjela spousta významných lidí působících v oblasti rozvoje cyklistické dopravy a mezi nimi nechyběl ani národní cyklokoordinátor Jarda Martínek.  V odpoledních hodinách startovala od radnice cyklojízda doprovázena nejen představiteli města Jiřím Rutkovským, Jiřím Šolcem, Petrem Vobořilem, ale dokonce i velvyslancem Nizozemského království Ed W.V.M. Hoeks, který přišel podpořit kolo jako dopravní prostředek a všechny kdo jej využívají. Trasa cyklojízdy byla trochu netradiční a propojovala Liberec s Jabloncem nad Nisou jako nového účastníka v kampani. Jízda byla zpestřena několika zastaveními, během kterých nám krajská cyklokoordinátorka Iveta Moravcová představila projekt nově vedené cyklotrasy Odra-Nisa. V cíli byla pro všechny účastníky připravena beseda na téma cyklistická doprava, o které mohli diskutovat jak se zástupci města, tak se členy sdružení Auto*Mat, národním cyklokoordinátorem a extrémním bikerem Janem Kopkou.

Napsali o nás:

Český Rozhlas Sever: Liberec a Jablonec se připojily ke kampani Do práce na kole 

Cyklostrategie.cz: Na cyklojízdu v Liberci se přijela podívat i ostatní města

Liberecký Deník: Cyklistům začala sezona. Vyrazili do Jablonce 

Fotogalerie 

Šlapáním to pokračovalo …

Se svým kolem se do kampaně přihlásilo a s elánem do měsíce května vjelo dvě stovky lidí53 týmech z Liberce a Jablonce n.N. (Čtvrté místo co do počtu účastníků nám těsně vzala Ostrava ale jen o necelou desítku lidí.) Do práce poctivě šlapali zaměstnanci malých i velkých firem, osm učitelských týmů, zdravotníci, pracovníci bank, úředníci z kraje i obou měst. Nedá se ani říct, že by to byla záležitost gendrově zcela nevyvážená, neboť 76 žen šlapalo statečně na paty 124 mužům. A bezesporu se toho našlapali, protože všichni účastníci zapojení do kampaně (3 890 lidí) společně najezdili 900 000 km což je 22x objetá zeměkoule. 

Během května probíhala průběžná losování, v rámci kterých jsme navštěvovali a odměňovali pravidelně šlapající týmy. Zpestřením byla také akce Kafe na triko, v rámci které se mohli účastníci kampaně stavit na kávu od Křížanské pražírny APe zdarma do některé z partnerských kaváren.  

Palce všem účastníkům držely také významné liberecké osobnosti, jakými jsou třeba Jan Kopka nebo Marcela Augustová.

Úsměvem a novým kolem to končilo …

Vyhlášení výsledků na sebe nenechalo dlouho čekat a už 7. června se na náměstí před Plazou sešly desítky lidí, malých i velkých, aby se dozvěděli, jak to celé dopadlo a kdo si odnese některou z hodnotných cen, které do soutěže věnovali naši sponzoři. Připraven byl také bohatý doprovodný program, na jehož začátku stála cyklopohádka. Zájemci si pak mohli prohlédnout výstavu historických kol nebo si zkusit zkrášlit své jednostopé vozidlo. Pro nejmenší zde byly připraveny odrážedla a dětská kola, na kterých si mohli vyzkoušet svoji zručnost v jízdě přes překážky. Kolem páté hodiny dorazil na náměstí očekávaný peloton v čele s Pepou Zimovčákem, který se zde zastavil v rámci své druhé etapy tour Na kole dětem. Ten nám pak také pomohl s vylosováním výherce hlavní ceny skládacího kola Foldy od firmy Elbikes, jímž se stal Pavel Herajn. 

Nejvíce kilometrů za měsíc květen našlapal Jan Kopal (1512 km) a odnesl si poukaz na cyklozájezd od CK Alpina. Dále se v kategorii výkonnost umístili Michaela Fischerová (1260 km) a Ivan Sláčal kteří byli oceněni poukázkou na nákup v NC Géčko a dárky od pražírny a balírny kávy APe.    

Z týmů, kterým se podařilo dosáhnout minimálně 66% každodenní dojížďky, byli vylosováni tři výherci (WallBack, Tuláci, Plínaři), kteří obdrželi designové dresy od Bemaniax, poukázky do NC Géčko a brašny Sport Arsenal od Red Eight bike shop.

Nejvíce kreativní byl tým WallBack, který obdržel lístky na Benátskou noc a tým Baleťáci, kteří odešli s poukázkami na nákup do NC Géčko. Velký úspěch v rámci republiky měl příspěvek týmu Divadla Polárka B.

Cyklozaměstnavatelem roku 2013 se stala firma Fehrer Automotive. Snaha této firmy o dobré podmínky pro příjezd zaměstnanců do práce na kole byla oceněna certifikátem a recyklovaným Fixed Gear kolem od  Cykolo Ferda. Spolu s tím souvisí také ocenění za druhé místo v republikově vyhlašované kategorii „Vnitrofiremní soutěž“, které obsadila firma Knorr-Bremse.

Čtyři lidé se také zúčastnili soutěže o Nejvtipnější hlášku. Na jejich výtvory jsou jako příloha umístěny na spodu stránky.

Fotogalerie z vyhlášení

 

Za finanční podporu akce Do práce na kole děkujeme Nadaci Partnerství ve spolupráci s Nadací České spořitelny, společnosti Jablotron, Statutárnímu městu Liberec. 

Ceny do soutěží darovali:

Elbikes - půjčovna a projena elektorokol a skádacích kol

Red Eight bike shop - cykloobchod na ul 5. května

NC Géčko - nákupní centrum které myslí také na cyklisty

CK Alpina - zájezdy na kolo a do hor

Azub bike - výrobce lehokol a cyklovozíků, dovozce brašen Ortlib

Cyklo Ferda - prodej a servis kol na U rampu i do ulic města

APe - pražírna a balírna Kávy

Liberecký kraj - odbor dopravy

 

Pokud by někoho zajímala závěrečná zpráva celorepublikové kampaně DPNK, tak nám napište. Máme ji k dispozici v české i anglické verzi.

 

 

 

Přílohy: