Přihlášení Registrace

Cyklisté Liberecka

Jak to celé dopadlo, aneb Do práce na kole 2014

Tři stovky soutěžících z Liberce a Jablonce n.N. našlapalo dohromady za měsíc květen 66 tisíc kilometrů. 174 zúčastněných a 47 týmů překonalo nepříznivé počasí a podařilo se jim přesáhnout hranici 66% cest do práce a z práce, která jim umožnila zařadit se do slosování o hlavní ceny.

 

 ZAČÍNÁME

Celou kampaň na Liberecku odstartovala Velká jarní cyklojízda 8. dubna, při které nás doprovázel zástupce Dánské ambasády Jess Møller Knudsen. Součástí byla také tisková konference na liberecké radnici a výstava Město v pohybu zachycující symbiózu člověka a jízdního kola v dánském hlavním městě Kodani.

 Napsali o Jarní Cyklojízdě

 Fotogalerie

 

 

POŘÁDNĚ JSME TO ROZJELI

Netrvalo dlouho a začátkem května vyjeli všichni přihlášení do svých zaměstnání na kole. Ačkoli bylo počasí v první soutěžní den nevlídné, občas poprchávalo a teploty se pohybovaly okolo nuly, nenechala se většina z nich odradit.

Soutěž v pravidelnosti není však jediné, co na účastníky čekalo. V tričku kampaně si mohli vychutnat kávu od APe a pohodové chvilky s přáteli v kavárnách, zaplavat si v bazénu, zajít si do kina nebo do divadla a to vše za snížené ceny, nebo zcela zdarma. Společně jsme se také dostali do dnes téměř zavřeného kina Varšava, abychom zhlédli velice silný dokumentární snímek Lidský rozměr. Na závěr jsme navštívili rodinnou pražírnu kávy v Křížanech APe, kde nám její majitel vysvětlil a ukázal cestu kávy od pěstitelů, až po chvíli, kdy ji mnozí z účastníků dostali jako cenu v úhledných balíčcích.

 

Abychom se přesvědčili, že účastníci poctivě jezdí, vylosovali jsme vždy jeden z týmů a jeli ho navštívit. Pokud byli ten den v práci na kole, dostali od nás některou z cen. V rámci průběžného losování jsme odměnili pět týmů.

Fotogalerie a článek o akcích na triko

 

ODMĚNA V CÍLI

Areál Lidové sady, pátek 6. června, 16:30 - před altánkem, který je zde v roli pódia, se schází přes stovku lidí. Mnozí v červených a modrých tričkách, posedávají a nervózně očekávají, zdali to budou letos oni, kdo odejdou s některou z cen.

Ještě než začalo samotné vyhlášení, lákaly k sobě návštěvníky v areálu přichystané doprovodné aktivity. Po celou dobu akce si cyklisté zkoušeli jízdu na elektrokolech, prohlíželi si výstavu historických kol nebo si originálně zdobili své dvoukolé šlapadlo. Děti projížděly trasu šikovnosti od Sport Kids mezitím, co si rodiče vychutnávali krásné počasí a pivo ze Svijan.

V areálu probíhala také sbírka kol pro Afriku, kterých se za odpoledne podařilo vybrat desítky. Svůj stůl zde měla také chráněná dílna Tulipán se svými ručními výrobky a jablonecká kina, která zvala k otevření letní scény. Zahlédnout bylo možné také stánek Nakupuj na kole a stanoviště Auta na půl.

 

A pak konečně začalo očekávané VYHLÁŠENÍ.

 

Cyklozaměstnavatelem roku 2014 a zároveň firmou s nejpovedenější vnitrofiremní soutěží se stal KNORR-BREMSE Systémy pro užitková vozidla ČR, s.r.o. Jako trofej obdržel stylovou festku z dílny CykloFerda ve Vratislavicích. V těsném závěsu bodovala také Police ČR a firma Valbek spol. s.r.o.

V kategorii kreativity se nám letos sešlo poměrně dost nápaditých příspěvků. Písnička, básnička i  fotografie… Mnohé měly šmrnc a bylo těžké rozhodovat. Nakonec se na prvním místě umístili Dojížděči s fotopříběhem, na druhém Ouřadové a na třetím místě tým Géčko na koloběžkách.

Nejvíce se v květnu našlapali výherci výkonnostní soutěže. 1 155 km má za květen v nohách Michaela Fischerová z týmu tnf_lbc (The North Face) a 1 009 km Ivan Sláčal z týmu Tvaroh (Knorr-Bremse). Oba jsme odměnili kompresními ponožkami od firmy Eleven a lístky do wellness Babylon, aby si po tom výkonu pořádně odpočinuli. Jako tým se nejlépe umístil Tvaroh a může si tak vybrat některý z produktů jablonecké firmy Eleven. Po pročtení výsledků tak není divu, že si Liberec drží průměr ujetých kilometrů na osobu o 34 km vyšší, než je průměr republiky (ČR 233km/os; LB 267km/os; JB 183 km/os)

Jezdci pod nejstylovějším názvem se staly díky losování z užšího výběru týmy Informatulici z TUL a Čmeláci zasněný z Raymond Jablonec.

Poukázku na nákup do NC Géčko za cykloabsurditu od nás dostal Michal Pastva, který upozornil na nesmyslné umisťování značek zákaz vjezdu všech vozidel a to i v případě že tudy vede značená cyklotrasa.

Závěrem byly vylosovány tři týmy s dojížďkou nad 66%, které dostaly po soudku svijanského piva a k tomu ještě některou z hlavních cen našich sponzorů. Ouřadové odcházeli s balíčkem od firmy Eleven, FEBO s dárkovou taškou NC Géčko a Gea Cykloni s balíčkem poukázek do centra Babylon.

Losování jednotlivců s dojížďkou nad 66% bylo snad nejnapínavější. První vylosovaný Radim Špringl (Zoo na kole) odcházel s nakupovacím setem, neboli brašnou Sport Arsenal od firmy RedEight a poukázkou do NC Géčko. Druhý vylosovaný ……. bude od nynějška dojíždět do práce na kole s novou brašnou Ortlieb od firmy Azub Bike. S jásotem a obrovskou radostí si z pódia odnášel první cenu - kolo Foldy od Elbikes - Petr Skalický.

 

Jakmile byly rozdány všechny ceny, začaly hrát kapely Hula Pop, Bandoleros a Dědkové. Přišel ten pravý čas vychutnat si podvečerní pohodu, poklábosit s ostatními účastníky a zatančit si.

Za pomoc s přípravou závěrečného vyhlášení děkujeme ZOO Liberec.

 

Fotogalerie z vyhlášení

 

 

Celá kampaň by však na Liberecku neproběhla bez podpory našich hlavních regionálních sponzorů Nadace Partnerství ve spolupráci s Nadací České Spořitelny, firmy KNORR-BREMSE Systémy pro užitková vozidla ČR, s.r.o. a centra Babylon. Dále děkujeme našim významným regionálním partnerům za spolupráci a ceny, které věnovali do soutěže: firmám Elbikes a Eleven, Pivovaru Svijany, NC Géčko a Red Eight bike shop.

Velký dík za záštitu a finanční podporu patří také Zdravému městu Liberec a Libereckému kraji.

Největší dík však patří všem zapojeným účastníkům, kteří svou aktivní účastí ukázali, že cyklistů jezdí po městě čím dál víc a to i přesto, že se podmínky nezlepšují. Díky!

 

Do kampaně se letos zapojilo 19 měst z celé České republiky a téměř 6 tisíc lidí. Dohromady ušlapali za měsíc květen
1 250 000 km. Více na www.dopracenakole.net

 

 

Přílohy: