Přihlášení Registrace

Cyklisté Liberecka

Libercem na kole 2005

Propagační cyklojízdy na podporu cyklistické dopravy v Liberci LIBERCEM NA KOLE se letos zúčastnili zkušení i méně zkušení cyklisté. Bezpečně se ve čtvrtek 13.října 2005 na kole po Liberci projely i malé děti.
Mimo nás - obyčejných cyklistů - se letos zúčastnili též cyklisté závodní. Ve výrazných dresech jede Klub cyklistů Kooperativa Liberec.
Bylo nás opravdu hodně - 118 účastníků na kolech.
Jako host s námi jel celou trasu primátor města Liberce Ing. Jiří Kittner - v čele vlevo. Průvodcem po Liberci mu byl člen Občanského sdružení Cyklisté Liberecka ( v čele vpravo s megafonem :)).
Stejně jako vloni jsme upozornili na problém uzavírání tzv. cyklostezky v době trvání fotbalového zápasu FC Slovan na stadionu U NIsy. Fotografie uzavřené cyklostezky je z doby cca 14 dní před jízdou. Po dřívějších zkušenostech s pořádáním cyklojízdy jsme termín vybrali tak, aby žádný zápas nebyl a cyklostezka nebyla pro cyklisty uzavřena.
Pan primátor přislíbil osobní dohled na řešení tohoto problému.
Jsme v Barvířské ulici. Pět let jsme psali, projektovali, jednali, pořádali jízdy – snažili jsme se, aby magistrát problém jednosměrné ulice vyřešil. Dočkali jsme se ! Těšíme se na otevření historicky prvního cyklistického pruhu v Liberci.
Slavnostní přestřižení pásky primátorem a cyklistou ...
Mrzí nás, že není v Barvířské ulici všechno tak, jak má být. Z původního projektu byly zodpovědnými úředníky vypuštěny všechny úpravy na snížení rychlosti projíždějících vozidel i přechod pro chodce. Z tohoto důvodu ke zvýšení dopravní bezpečnosti realizovanými úpravami nedošlo.
Nedáme se, doplnění vypuštěných úprav, doufejme, příští rok prosadíme a příští ročník cyklojízdy již pojedeme po komunikaci dopravně bezpečné. Více informací a foto z realizace pruhu najdete pod heslem Barvířská ulice.
Teď vzhůru na cyklistický pruh.
JEDEME. První jede pan primátor, za ním liberečtí cyklisté, ženy, děti, sportovci, nesportovci ...
Za dobu, která uplynula mezi upozorněním na problém v Barvířské ulici a realizací i těch nejjednodušších úprav pro cyklisty, se jeden z účastníků - pětiletý Štěpán - stačil narodit a naučit jezdit na kole tak, že projel sám po vlastní ose téměř celou trasu cyklojízdy.
Zaslechl jsem dojmy účastníků: „Škoda že je pruh tak krátký a je jenom jeden ...“
A jsme zase v provozu. Při budování Fugnerovy ulice před několika lety projektanti, úředníci i politici na cyklisty zapomněli. Jeden z nejmladších účastníků, pětiletý Vítek, na kolejích spadnul, ale zase statečně pokračoval - naštěstí za ním jela maminka. S kolejemi zde, nejen dnes, bojujeme všichni.
Vzornou péči dopravní bezpečnosti standardně vzorně věnovali strážníci Městské policie - vpravo ve výrazné vestě - srdečně děkujeme.
Ve městech, která budují cyklotrasy, jsou problémy s automobilovou dopravou nižší. Ať jde o hluk, exhalace, nutnost budování nových komunikací, dopravní nehody, parkování. Zmenšeme problémy i v Liberci !

JAK BUDEME JEZDIT PO LIBERCI NA KOLE ? CHCEME JEZDIT POHODLNĚ A BEZPEČNĚ.

Součástí akce byl podpis petice na podporu cyklistiky v Liberci, kterou předáme politikům před
schvalováním rozpočtu na příští rok. Za peníze sponzora – Kooperativa, pojišťovna a.s - jsme pro zvýšení dopravní bezpečnosti zakoupili a rozdali účastníkům cyklojízdy výstražné blikačky na kola, též několik pláštěnek do nepohody a dětem pro radost navíc píšťalky.
Máme přilby, světla, blikačky - víc sami pro naši dopravní bezpečnost udělat nemůžeme. Teď jsou na řadě politici a zodpovědní úředníci magistrátu.
Dočkáme se ?

Libercem na kole 2005.jpg

Fotogalerie z akce