Přihlášení Registrace

Cyklisté Liberecka

Libercem na kole 2013

Podzim na sebe nenechal dlouho čekat a projevil se v celé své síle. Jen co nastoupil, začalo pršet a ranní teploty klesaly k nule. A přesně v takovém pošmourném počasí se konala naše tradiční cyklojízda Libercem na kole.

24. září jsme se sešli před libereckou radnicí a kolem páté vyjeli. Díky nepřízni počasí nás nebylo mnoho, ale i tak to stálo za to. Společně jsme si projeli krátkou, předem danou trasu (viz. mapka), během které jsme upozornili na několik problematických míst:

1. Průjezd přes bývalé Liberecké výstavní trhy - Průjezdem si cyklista může nejen zkrátit cestu, ale vyhne se tak i nepříjemnému frekventovanému úseku. Problémem je, že ne vždy jsou brány do areálu otevřené. Bylo by možné areál trvale zprůjezdnit pro cyklisty? 

2. Masarykova ulice - Kdysi široká ulice, po které jezdily povozy tažené koňmi. I dnes má velký potenciál hlavní třídy, po které budou chodit chodci a jezdit cyklisté. V brzské době má dojít k revitalizaci této třídy a obnovy aleje. S cyklisty se však opět nepočítá, ačkoli v generelu to je. Ozvat by se měli občané.

3. Odbočka na cyklostezku kolem Labutího jezírka u Zoo - vjezd na stezku pro chodce a cyklisty blokuje stánek se suvenýry, přes který ji nejde skoro vidět. Problematické pro cyklistu je i odbočení na ni z hlavní cesty, po které má oficiálně jet. Během našeho zastavení jsme si všimli také staré značky zákaz vjezdu visící přímo před vjezdem na diskutovanou stezku.

4. Spleť jednosměrek u Sukova náměstí - několik jednosměrek bylo už městu předloženo, aby v nich byl povolen oboustranný vjezd cyklistů. Město však návrhy zamítlo. Tato obytná zóna se tak pro cyklisty stává velice komplikovanou, přitom neexistuje žádný pádný argument proč cyklistům průjezd nepovolit. 

5. Zavřená brána do Výstaviště - navazuje na bod číslo 1 - umožnění průjezdu přes LVT.

6. Příjezd do centra Liberce - cyklista přijíždějící po Rumjancevově ulici je nucen najet na frekventovaný hlavní tah městem, vypořádat se s obvyklou kolonou aut a odbočit vlevo na náměstí před radnici což je pro něj v podstatě nereálné nebo o ulici dřív (opět vlevo) k divadlu.

 

Po cestě jsme si ještě na proti bazénu ukázali nově otevřenou Kavárnu v zahradě, která je pro cyklisty velice příjemným místem k posezení nejen na zahrádce.

Cíl cyklojízdy byl v Ateliéru na Pražské ulici, kam jsme dojeli přes dvůr zadem. Z této strany budovy je možné posedět na zahrádce, což jsme také udělali. Každému z účastníků byla dána možnost do velké mapy Liberce zakreslit kudy nejčastěji jezdí a jaké jsou jeho oblíbené trasy. Pak nastal čas na plamenné debaty o cyklistické infrastruktuře ve městě ;) 

Budeme rádi za jakoukoliv vaši aktivitu a zajímavé nápady. Nebojte se přidávat komentáře :)

 

Organizátor akce: Cyklisté Liberecka o.s.

Fotogalerie z akce 

 

 

 

Přílohy: