Přihlášení Registrace

Cyklisté Liberecka

Školy na kole 2011

Není mnoho školáků, kteří by v Liberci jezdili do školy na kole. Pro většinu z nich je překážkou nebezpečná cesta, nepřehledné křižovatky nebo hustý provoz. Akce Škola na kole, na 13.9.2011, měla za cíl ukázat žákům vybraných pěti libereckých základních škol možné bezpečné trasy mezi školou, centrem města a dopravním hřištěm a naučit je zásady bezpečné jízdy.

 

Zástupci ZŠ Švermova, ZŠ 5. Května, ZŠ Lesní, ZŠ Na Perštýně – DOCTRINA a ZŠ Jabloňová spolu s organizátory akce Škola na kole – SEV DIVIZNA, Auto*mat, Cyklisté Liberecka, Tým silniční bezpečnosti Libereckého kraje a Centrum Generace – připravili pro přibližně 120 žáků a jejich učitelů interaktivní vzdělávací program s cyklistickou tématikou. Součástí programu byla též společná cyklojízda.
Žáci vyjeli ráno od své školy ve skupině k dopravnímu hřišti, v doprovodu cyklohlídky městské policie a organizátorů, kde absolvovali dopolední program – „cyklistický šestiboj“. V rámci šesti stanovišť si děti zopakovali pravidla bezpečné jízdy na kole městem, dozvěděli se o základech údržby kola, vyzkoušeli, jak správně přivolat záchrannou službu, či vytipovali bezpečnou cestu na kole do školy.

Důležitou součástí této akce bylo také sesbírání postřehů, návrhů a přání malých cyklistů k dopravě na kole v Liberci. Závěrem akce všechny děti za doprovodu učitelů, zástupců rodičů a strážníků odjeli z dopravního hřiště před radnici, kde se setkali se zástupci města a předali jim své postřehy a návrhy na zlepšení podmínek pro cyklisty v Liberci.
Cílem této akce bylo ukázat dětem možnosti a zásady bezpečného pohybu cyklisty městem a zároveň liberecké radní upozornit na zatím nedostatečně řešenou otázku cyklodopravy ve městě.

odkazy:

videoreportáž z akce

Školáci jeli Libercem na kole (idnes.cz)

Na kole to jde i v Liberci (Liberecký deník)

Liberecké děti testovaly cyklotrasy (Český rozhlas)