Přihlášení Registrace

Cyklisté Liberecka

Zima fandí cyklistům

Některé zlé jazyky tvrdí, že Liberec nebo Jablonec nikdy nebudou městy pro cyklisty a to především proto, že tu máme skoro celý rok ZIMU.

 

    Že tu máme zimu déle, než ve většině ostatních měst naší republiky je sice pravda, ale že by zrovna toto bylo překážkou, o tom by se dalo diskutovat. Skandinávské země patří mezi země s největším podílem cyklistické dopravy a nikdo si troufne tvrdit, že tam mají zimy o něco méně. Prostě ji jen přijaly za svou a přizpůsobili se klimatickým podmínkám, které změnit nelze, na rozdíl od vybavení nebo oblečení, které používáme.

   Navíc je všeobecně známo, že seveřané (to jako třeba i my, Severočeši) jsou malinko drsnější, odolnější a že je jen tak něco nepoloží. Pravidelná jízda na kole do zaměstnání či do školy a to i v zimě může náš organismus ještě něco více otužit. Posílíte tak obranyschopnost vašeho těla proti nachlazení, prospějete svému krevnímu oběhu a stanete se odolnějšímu vůči stresu. Navíc je dokázáno, že půl hodina denně strávená jízdou na kole snižuje riziko infarktu o 50 %.

Chce to jen vůli a odhodlání začít. A aby to nebylo tak komplikované, nasbírali jsme pro vás několik tipů a rad.

 

Brzdy jsou základ

Brzdy musí velice dobře fungovat. Nezapomeňte je pravidelně kontrolovat a myslete na to, že za vlhka mají především véčkové brzdy delší brzdnou dráhu. Doporučuje se brzdit spíše zadními brzdami.

Protiskluzové pedály

Pedály by měly být nejlépe protiskluzové a umožňovat tak zapření.

Zimní pneumatiky

Na zmrzlém sněhu se osvědčily speciální zimní pneumatiky s hrubším vzorkem. Pro jízdu na zledovatělé vozovce, v mokrém listí nebo ve vyjetých sněhových kolejích jsou dobré pneumatiky s kovovými hroty „Spikers“. Tlak v pneumatikách snižte lehce nad nejnižší možnou hodnotu. (Ta je napsaná na boku pláště.)

Pozor na posypové prostředky!

Pečlivě promazávejte všechny pohyblivé části kola. Nezapomeňte přitom na řetěz a hadříkem očistěte také ostatní vyčnívající části, aby na nich nezůstávala sůl.

Pokud právě roztál sníh, dávejte si při jízdě pozor na kamenitý posyp, který obzvlášť v zatáčkách dosti klouže.

Být vidět!

Za snížené viditelnosti je cyklista povinen být osvětlen předním reflektorem bílým světlometem a zadním červeným. Zapomenuto by nemělo být ani na přední a zadní odrazku, na odrazky ve výpletu obou kol a na bočních stranách šlapátek. Doporučené jsou i další reflexní doplňky jako třeba rolovací proužky na levé ruce či noze. Nejlépe vidět je však cyklista oděný v reflexní bundě či vestě.

 

JÍZDA NA SNĚHU

Z pravidla nejlépe sjízdné jsou vozovky s několika centimetry čerstvě napadaného sněhu. Ale za určitých klimatických podmínek může i toto pěkně klouzat. V každém případě bychom měli být při jízdě na kole velice opatrní. Snížit svou obvyklou rychlost a dávat pozor zejména v zatáčkách. Zbytečně netočit řídítky a při brždění používat spíše zadní brzdy, mačkat je dávkovaně, nebo pokud je to možné, nechat kolo dojet a nemačkat brzdy vůbec.

Pokud jste v jízdě na sněhu nováčkem, uděláte nejlépe, když si před tím než vyrazíte do provozu, vyhlídnete nějaké špatně uklizené parkoviště před supermarketem a vyzkoušíte si to. Zjistíte, jak vaše kolo reaguje v různých situacích, jak na to reagujete vy a na co si máte dát pozor.

 

OBLEČENÍ

V dnešní době už není problém sehnat kvalitní zimní oblečení na sport. Funkční, teplé a zároveň stylové kousky s řadou reflexních prvků seženete v každé cykloprodejně.

Jen nezapomeňte na…

Hlavu

Teplá čepice, čelenka nebo šátek „Buff“ který se dá dát jak na hlavu, tak na krk, který by měl zůstat určitě také v teple. Jelikož je v zimě nebezpečí pádů a něco vyšší, doporučuje se helma.

Oči

Nejen ti, kteří mají brýle na nose stále, by se měli zamyslet nad tím, jak chránit svoje oči. Chladný vítr často se mísící se sněhovými vločkami nedělá našim očím dobře a nutí je slzet. Proto se doporučuje i v zimě nosit ochranné cyklistické brýle nejlépe s vyměnitelnými skly nebo rovnou fotochromatické (sami se na sluníčku ztmaví).

Ruce

Ani ruce bychom neměli vystavovat mrazu a nepřízni počasí bez patřičné ochrany. Existuje spousta druhů rukavic pro celou škálu teplot a s různými vlastnostmi. Nejčastějším požadavkem bývá odolnost vůči větru (windstopper) a nejúčinnější proti chladu jsou palčáky, ale pozor, nedá se v nich moc dobře přehazovat.

Chodidla

Základem pro jízdu v zimě jsou teplé a voděodolné boty. Osvědčily se také hrubší vlněné ponožky. Pokud jezdíváte delší trasy, na škodu nejsou ani vyhřívací vložky do bot. Abyste si udrželi nohy v suchu, pořiďte si kvalitní návleky.

Svrchní vrstvu

Nejen pro sportovce, ale i těm, kteří pravidelně dojíždí do práce nebo školy na kole, se doporučuje dbát na pravidlo více vrstev. Svrchní materiály by přitom měly plnit funkci tepelné izolace, ale zároveň odvádět vlhkost ven. Použité materiály by měly hřát, i když jsou vlhké. Šáhněte tedy po vlně nebo flísu. Poslední vrstvou by měla být bunda chránící před větrem a před promoknutím, ale zároveň dýchající a odvádějící vlhkost ven. Tyto funkce plní Gore-Tex nebo jiné membrány.

Spodní vrstvu

Spodní vrstva by měla být tvořena z materiálů, které zabraňují prochladnutí. Měly by odvádět pot do dalších vrstev a zůstat přitom nejlépe suché, nebo alespoň stále hřát. Nejideálnější jsou produkty z Merino vlny, ale existuje i spousta jiných podobně kvalitních materiálů jako třeba Moira a další.

 

ZÁVĚREM DEVĚT NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH RAD

  • Podhustěte gumy
  • Snižte si sedlo
  • Pravidelně promazávejte řetěz
  • Své tempo přizpůsobte stavu vozovky
  • Používejte spíše zadní brzdy
  • Buďte opatrní v zatáčkách a při křížení tramvajových kolejí
  • Pozor na mokré listí, sněhovou břečku a na posypové kamínky
  • Dbejte na správné oblečení určené pro zimní ježdění
  • Buďte vždy pořádně osvětleni

 

Podle německé verze „ARGUS RADgeber Winter“ zpracovala Sylva Švihelová (prosinec 2013)

 

Pozn. Pokud vás láká zimní jízda na kole v terénu a trochu extrémnější zážitky než je třeba cesta z Liberce do Jablonce, doporučuji mrknout na stránky Honzy Kopky - www.jankopka.cz